Twitter | Search | |
Sadegh Zibakalam
Professor of Political Science University of Tehran, Author and political analyst.
3,438
Tweets
1
Following
207,529
Followers
Tweets
Sadegh Zibakalam Feb 18
این هم حکایتیست که بسیاری از سه میلیون ساکنین منطقه ادلب بجای استقبال از ارتش قهرمان سوریه در حال فرار بسمت ترکیه و پناه بردن به اردوگاههایی هستند که از کمترین امکانات هم برخوردار نیستند.چندتن از کودکان براثر سرما مرده اند.جالبه که رسانه ها در ایران کلامی از این فاجعه نمیگویند.
Reply Retweet Like
Sadegh Zibakalam Feb 16
جناب ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ فرموده اند"اگر به عربستان حمله شودماحاضریم بکمک سعودیها برویم".سعودیها علی القاعده گیج شده اند که بالاخره ایرانیها دوستشان هستند،انگونه که وزیرخارجه شان میفرمایند؛ یا برعکس دشمن خونی شان آنگونه که نمازگزاران شان هرجمعه شعار مرگ بر آل سعود میدهند؟
Reply Retweet Like
Sadegh Zibakalam Feb 15
من چندان مشکلی در فهم روزنامه سازندگی در بهره برداری از نام مرحوم هاشمی رفسنجانی برای انتخابات ندارم.میتوانم بفهمم که چرا مرتکب این اقدام شده اند.مشکلم فقط با دو نفر است؛دونفری که ممکن است در ارادت خودم نسبت به اقای هاشمی دچار تردید شوم اما در وفاداری این دو نه: کرباسچی و مرعشی.
Reply Retweet Like
Sadegh Zibakalam Feb 14
رئیس جمهور آمریکا از قدرت واختیارات زیادی برخورداراست.مع ذالک قانون بالاتر از وی می ایستا و اختیارات رئیس جمهور محدود است بانچه قانون‌ برایش تعریف کرده.اوطبق قانون و بعنوان فرمانده کل قوا میتواند اعلان جنگ نماید. اما همان قانون میگوید کنگره میتواند آن اختیار را از وی سلب نماید.
Reply Retweet Like
Sadegh Zibakalam Feb 10
آقای شهاب حسینی عزیز،انتخاب شمادرشرکت درجشنواره فجر همانقدرمحترم است که انتخاب جناب مسعودکیمیایی درتحریم آن. حمله وتوهین بایشان عملی ناپسند،غیرحرفه ای وبا توجه به تفاوت سنی تان،غیراخلاقی.لذا این شائبه ایجادمیشود که مبادا نیت جلب رضایت قدرت باشد که با آن همه طرفدار شما بی نیازید.
Reply Retweet Like
Sadegh Zibakalam Feb 9
ردصلاحیت ها تردیدی نسبت به انگیزه شورای نگهبان باقی نمیگذارد.امااگرحتی چشمان خود را بر روی واقعیتها می بستیم و فرض میگرفتیم که هدف آن شورا در رد صلاحیتها ملاحظات سیاسی نبوده و صرفابخاطر خدمت بمردم است،بازهم فلسفه "تعیین صلاحیت" مغایر با ابتدایی ترین اصول یک انتخابات آزاد میباشد.
Reply Retweet Like
Sadegh Zibakalam Feb 3
حجم اعتراضات گسترده و خشمگین آبانماه مسئولین را غافلگیر نمود و باعث شد تاموضوعاتی همچون"مردم ناراضی اند"،"جوانان سرخورده، معترض و نا امیدند"، "شکاف دولت-ملت خیلی زیادشده"و امثالهم مطرح شوند.اما با تقدیم مجلس یازدهم به اقلیت تندرو، مشخص شد هیچ تغییر و اصلاحی قرار نیست صورت بگیرد.
Reply Retweet Like
Sadegh Zibakalam Feb 2
جالبترین بخش داستان ردصلاحیتها برخورد جناب دکترکدخدایی است.با خونسردی ومهربانی درمورد رد صلاحیتها بگونه ایی صحبت میکنند که اولا یک تعدادبسیارکمی بوده و آن عزیزان هم فرصت دارند اعتراض نمایند و حتما به اعتراضات رسیدگی میشود.ثانیا در همه‌کشورها بالاخره یک سازوکار تعیین صلاحیت هست.
Reply Retweet Like
Sadegh Zibakalam Jan 30
آقای روحانی قصد تحقیر افغانستان را نداشتند.اما ایشان هم گرفتار همان تصورباطل سایرایرانیان هستند که فکرمیکنند ایران خیلی پیشرفته تر از افغانستان است.خبر ندارند که ایران از لحاظ سیاسی و اجتماعی خیلی عقب تر از افغانستان است.وضعیت زنان،انتخابات،آزادی بیان و...خیلی جلوترازایران است.
Reply Retweet Like
Sadegh Zibakalam Jan 27
ردصلاحیت90نفرازنمایندگان فعلی بواسطه آنچه شورای نگهبان "مفاسد مالی" میگوید،بمعنای آنست که آنها چهارسال قبل مشکلی نداشتند اماظرف چهار سال در مجلس این اتفاق افتاده.یعنی مجلس تبدیل شده به نهادی برای تبدیل نمایندگان به مفاسد اقتصادی و رانت خواری.این هم یکی دیگر از جنایات آمریکا بوده.
Reply Retweet Like
Sadegh Zibakalam Jan 25
جناب سردار شرفی رئیس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی فرموده اند که هیچکس حق ندارد بعنوان بادیگارد باستخدام در بیاید.بنده پرسشم از ایشان آنستکه این امریه را ایشان حسب کدام قانون صادر کرده اند؟بادیگارداگر از دولت حقوق بگیرد درست است اما همان وظیفه رااگر بصورت خصوصی انجام دهد جرم میشود؟
Reply Retweet Like
Sadegh Zibakalam Jan 23
عذر بدتر از گناه آقای محسن هاشمی در پاسخ به منتقدین اختصاص 8 میلیارد تومان از بودجه شهرداری به جشنواره فجر فرمودند"ما سالانه 1400 میلیارد تومان درعرصه فرهنگی هزینه میکنیم". من فقط سئوالم این است آیا اهالی تهران راضی هستند عوارضی که به شهرداری میپردازند اینگونه هزینه شود؟
Reply Retweet Like
Sadegh Zibakalam Jan 18
جناب آقای حناچی اگر داستان کمک هشت میلیارد‌ تومانی شهرداری به جشنواره فجر حقیقت داشته باشد باید برای شما و شورای شهر تهران متاسف بود.شما و شورای شهر تهران کی میخواهید متوجه شوید که نه این سبزی پاک کنی ها و نه اعطاء پست و مقام به تندرو ها ذره ایی باعث اعتماد آنها بشما نمیشود.
Reply Retweet Like
Sadegh Zibakalam Jan 17
سالهاست که نظام سعی میکند تا بانشان دادن طرفدارانش نتیجه گیری کندکه پس سیاستهایش هم درست است.اگر حضور جمعیت قرار است ملاک قرار گیرد،در آنصورت همانطور که نظام تمام تلاشش را بکار میگیرد تا طرفدارانش را بخیابان بیاورد، بمخالفین هم بایستی این اجازه را بدهد تا مخالفتشان را نشان دهند.
Reply Retweet Like
Sadegh Zibakalam Jan 16
دلم میخواست از حضرت آیت الله علم الهدی که حکم به تکه تکه کردن سفیر انگلستان داده اند یا سخنگوی قوه قضائیه که حکم به اخراج ایشان داده اند میپرسیدم: سفیر انگلستان دقیقا مرتکب چه جرمی شده؟ شرکت کرده درسوگواری قربانیان هواپیما. بعد هم که شعار داده شده آنجا را ترک کرده.جرمش چه بوده؟
Reply Retweet Like
Sadegh Zibakalam Jan 13
جناب دکتر گنجی،من البته تخصصی در ندارم اما قادر به تشخیص با آن لباس و ابزار هراس‌انگیزشان،از معمولی کلانتری و مامور راهنمایی رانندگی هستم!آنها پلیس ضدشورش بودند که مقابل دانشگاه،اول بلوار فرهنگ،جایی که گلفروشها هستند تجمع کرده بودند.
Reply Retweet Like
Sadegh Zibakalam Jan 12
دیدن نیروهای یگان ویژه در مقابل دانشگاههای پلی تکنیک،شریف، تهران، شهیدبهشتی و علامه، تلخ اما قابل درک است. اما دیدن یگان ویژه در برابر دانشگاه امام صادق، اگرچه همچنان تلخ اما خیلی قابل درک نیست. با توجه به گزینش‌های سفت و سخت و فضای حاکم بر آن دانشگاه،یعنی باید مراقب آنها هم بود؟
Reply Retweet Like
Sadegh Zibakalam Jan 10
شرایطی که هواپیمای اوکراین مورد هدف قرار گرفت بی شباهت با وضعیت ایرباس مانبود.با این تفاوت که آمریکایی ها بلافاصله که متوجه اشتباه اسفناک شان شدند اعتراف کردند.اما ما سه روز به عالم و آدم دروغ گفتیم و بلندگوهای تبلیغاتی مان طبق معمول یکسری تئوریهای توطئه بمردم تحویل دادند.
Reply Retweet Like
Sadegh Zibakalam Jan 7
اگرچه بسیاری سعی میکنند را نمایند،اما او برای بسیاری از ایرانیان بیش از آنکه نماد وابستگی به یک جریان سیاسی خاص باشد،یک بود برای دفاع از کشور.
Reply Retweet Like
Sadegh Zibakalam Dec 31
چهل سال است ما برای توجیه آمریکا ستیزی مان یک مغلطه درست کرده ایم که آمریکاییها میخواهند ما تسلیم وار برویم پای میزمذاکره ما هم قهرمانانه مقاوت کرده ایم و حاضربه تسلیم نشده ایم.دیروزهم آقای روحانی آنرا تکرارکردند.میماند این سئوال ساده: آمریکاییها کی و کجا و به کی این را گفته اند؟
Reply Retweet Like