Twitter | Search | |
Search Refresh
Gökhan Yavuz Demir 10 Aug 18
Sevgili ve ekibinin harika bir iş çıkardıkları ’nun Temmuz-Ağustos-Eylül sayısında ben de varım.
Reply Retweet Like
Nilhan Aras May 11
98 için gıda kolektiflerinin tarihi hakkında yine çok güzel bir yazı yazdı. Bilgilendirici; üslubu, dili ayrı güzel. Ben okumaya doyamadım. Yakında adresinde yayınlanacak, haber edicem; siz de okuyunca bana hak vereceksiniz+++
Reply Retweet Like
Nilhan Aras 28 May 19
Reply Retweet Like
Şolokh Ülkü Menşure #21May1864 22 Mar 19
Canım Nilhan Aras 'ın editörlüğünde, Türk Mutfağının en prestijli, en dolu dolu dergisi güzelim şu linkte 🤗
Reply Retweet Like
Bülent ŞIK 22 Mar 19
Sevgili Nilhan Aras'ın editörlüğünde, mutfak kültürü üzerine en güzel, en dolu dolu dergi olan güzelim aşağıdaki linkte. Geçmiş sayılar da internet sitesine aktarılmış.
Reply Retweet Like
Nilhan Aras May 21
Hava biraz serin. Pencereleri kapattım. Sabah balkona astığım çamaşırlarımın rüzgarda sallanıp bahçedeki ağacın yemyeşil dallarına çarpışına arada bir göz atarak 'ın "Üzüm gözüm, binbir halim" başlıklı yazısını okuyorum.
Reply Retweet Like
Nilhan Aras May 3
Kübra Yüzüncüyıl da 98 için yazdı. merak edenler için birkaç cümleyi buraya bırakıyorum. Yayına girdiğinde haber ederim. "Sombart’a göre değiş tokuş üzerine kurulan ekonomik düzende ürüne yabancılaşma başlamış, onu elden çıkarıp paraya dönüştürme arzusu uyanmıştır+++
Reply Retweet Like
Pusula Cafe Restaurant Feb 25
Reply Retweet Like
Batuhan Sarıcan Feb 9
'nun 96.sayısının "Disiplinlerarası" teması göç ve mutfaktı. Ben de "Latin Amerika Mutfağının Kültürel Yolculuğu"nu yazarak katkıda bulundum. Sevgili ve tüm ekibin emeğine sağlık. 📌 Okumak için:
Reply Retweet Like
okan yolcu Dec 7
5 yıl öncesinden güzel bir anı ✌️ Sabaha bu fotoğrafla uyanmak harika 😀 teşekkürler
Reply Retweet Like
Nilhan Aras Aug 3
"Mutfaktaki her bir ekipman geldiği dış dünyanın ideolojisini evin içine taşır ya da evin içindeki bireylerin kimliklerini dış dünyada inşa etmeye yardımcı olur." 94
Reply Retweet Like
Gastronometro Jul 2
Gastro Dergi’nin son sayısında Nilhan Aras, Çorum’un, mutfağı milattan öncesine ait izler taşıyan ilçesi Oğuzlar’ı anlatıyor.
Reply Retweet Like
Nilhan Aras 1 Jun 19
Oğuzlar'ı çalıştığımız o haftayı çok güzel planlamıştın 'cüm, sağolasın; başta sen olmak üzere bize yardım eden, destek olan herkese teşekkür ederiz.
Reply Retweet Like
Gökhan Yavuz Demir 14 Nov 18
Uzaklardaki bir dost vasıtasıyla şimdilik sadece fotoğraflarını görebildiğim harika dergi ‘nun yeni sayısı da yine dopdolu olmuş. Teşekkürler 🙏👏
Reply Retweet Like
Nilhan Aras 4 Oct 18
"Böcek yeme seçeneğini düşünmeyenler belki çoğunlukta olabilir, ama böcek bulma uğruna kör olma tehlikesi ile karşı karşıya olanlarla aynı gökyüzünü paylaşmakta olduğumuzu unutmamamız gerekir." 91 için yazdı. Okumalısınız!
Reply Retweet Like
Nilhan Aras 2 Oct 18
"Evren gibi, toplum gibi, insan gibi yemek de moleküllerden, bireylerden, dna’dan değil de hikâyelerden mürekkepti." Gökhan Yavuz Demir 91 için yazdı. Kaçırmayın, derim.
Reply Retweet Like
Nilhan Aras 19 Sep 18
"İnsan yaptığı şeylerin nelere yol açabileceğini öngörme gücü zayıf bir canlı belki de. Ve belki bu nedenle de sadece serçelerin değil kendisinin de yok olmakta olduğunu göremiyor." 91 için yazdı: 10 Soruda Pestisitler. Ekimde. Bence okuyun.
Reply Retweet Like
Batuhan Sarıcan 14 Aug 18
Metro Gastro'daki yeni yazım: Gıda Ziyanına Giriş ve Fransa bu ziyana nasıl engel oluyor? başta olmak üzere tüm ekibin emeğine sağlık. 'in yazısını da okumadan geçmeyin lütfen. 90.sayı dopdolu içeriğiyle bayilerde.
Reply Retweet Like
Batuhan Sarıcan 10 May 18
Böceğinizi nasıl alırdınız? (Batuhan Sarıcan) via "Duygusal Bir Gelgit: Böcek Yemek" Metro Gastro'nun 89.sayısında...
Reply Retweet Like
Şolokh Ülkü Menşure #21May1864 22 Feb 18
Sıkça olduğu gibi yine okuyordum. Lysenko ve sovyet dönemine dair bir yazıda, görülmekten pek haz edilmeyen bir şey :sovyet adaleti vardı... Ekte.
Reply Retweet Like