Twitter | Search | |
DW македонски
Официјален твитер профил на Македонската редакција на DW. Вести, анализи и коментари. Вашето мислење ни е важно!
21,788
Tweets
534
Following
2,495
Followers
Tweets
DW македонски 23h
Германската канцеларка со пофалби за колегите од Скопје и од Атина...
Reply Retweet Like
DW македонски 23h
за ДВ: Пријателство со Алексис до крајот на животот
Reply Retweet Like
DW македонски Feb 16
Модел за пример за други конфликти?
Reply Retweet Like
DW македонски Feb 16
На Зоран Заев сега му е потребно реинвентирање на политиката со која ги освои граѓаните, а тие му ја испорачаа надежта директно на неговите раце. Колумна на Љупчо Поповски за
Reply Retweet Like
DW македонски Feb 16
На премиерите и Алексис Ципрас денеска во Минхен ќе им биде врачена наградата „Евалд фон Клајст“ за 2019. Тие ќе добијат медали како на оваа како признание на нивните напори за решавање на спорот за името.
Reply Retweet Like
DW македонски Feb 15
Македонскиот филм котира одлично кај критичарите - дали е тоа доволно за награда?
Reply Retweet Like
DW македонски Feb 15
Од американската иницијатива, која е „без преседан“, се чита ракописот на Трамповата администрација, пишува НЦЦ
Reply Retweet Like
DW македонски Feb 15
Силата и моќта на ЕУ не е намалена, оценува првиот човек на Минхенската безбедносна конференција, Волфганг Ишингер
Reply Retweet Like
DW македонски Feb 15
Replying to @dw_macedonian
Reply Retweet Like
DW македонски Feb 15
Во Македонија деновиве се кршат копјата околу евентуалното ново зголемување на минималната плата. Таа сега изнесува 12 илјади денари и со неа се живее на самиот раб на егзистенција. Тоа, иако не е за утеха, важи и за некои земји од ЕУ.
Reply Retweet Like
DW македонски Feb 15
Настапува нова ера на борба за власт меѓу САД, Кина и Русија
Reply Retweet Like
DW македонски Feb 15
Раководителите во фирмите кои беа посочени како „легла“ за вработување на роднини на функционери, не се недостапни да одговорат дали некој се повлекол од работното место. Што значи најавата дека „премиерот ќе ги повика споменатите да се повлечат?“
Reply Retweet Like
DW македонски Feb 14
Германската агенција КНА по повод годишнината од смртта на Свети Кирил со текст за словенските апостоли
Reply Retweet Like
DW македонски Feb 14
: Амди сака да биде Прецедник оти му е ќејф, за разлика од ривалската братија на пожртвувани, спремни да гинат, џигери чавки да им клукаат кандидати на патриотизмот, европејството, путинизмот, а мотивирани од ама баш истиот мерак како оној на Амди
Reply Retweet Like
DW македонски Feb 14
Албанскиот премиер Еди Рама беше полеан со мастило во албанскиот парламент од страна на опозицискиот пратеник Еди Палока за време на ратификацијата на Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија кон НАТО.
Reply Retweet Like
DW македонски Feb 14
Сакате ли на некого да оставите посебен впечаток на Денот на вљубените? Нашите колеги од ДВ на 15 јазици ве подучуваат на двата најубави збора на светот: „Те сакам“
Reply Retweet Like
DW македонски Feb 14
Податоците од контролите што ги спровеле Одделенијата за безбедност на патниот сообраќај на Секторите за внатрешни работи, се добива загрижувачка слика за состојбата на возилата кои вршат јавен превоз
Reply Retweet Like
DW македонски Feb 14
Изминатата ноќ беше тешка за Македонија, но најтешка за 14 семејства: растрчани од една до друга здравствена установа, неколку часа живееја во надеж дека ќе ги слушнат имињата на нивните блиски меѓу оние кои ја преживеале несреќата
Reply Retweet Like
DW македонски Feb 13
Replying to @rnixn
Да, сеедно дали ќе продолжат да користат Nordmazedonien или евентуално “Nord- Mazedonien”
Reply Retweet Like
DW македонски Feb 13
Германското МНР и посака добредојде на Република Северна Македонија во “речникот на зборови”. Се поздравува Преспанскиот договор како “голем успех, не само за двете земји, туку и за Европа!”
Reply Retweet Like