Twitter | Search | |
Влада на Р. Северна Македонија
Официјален Твитер профил на Владата на Република Северна Македонија. 🇲🇰 Official Twitter account of the Government of the Republic of North Macedonia. 🇲🇰
18,360
Tweets
330
Following
12,933
Followers
Tweets
Влада на Р. Северна Македонија 19h
Со инвестиција од околу 1 милион евра Езерото Младост станува прва иновативна туристичка дестинација во земјава, со паметни елементи на езерото како што е менаџирање со паркингот, детско игралиште и смарт велосипеди.
Reply Retweet Like
Влада на Р. Северна Македонија 20h
Националниот координатор за воени и полициски ветерани, генерал Ангелов и советникот за одбрана Василевски, по повод одбележувањето на 19-годишнината од потпишување на Охридскиот Рамковен договор, положија цвеќе и оддадоа почит пред споменикот на Бранителите од 2001 во Скопје.
Reply Retweet Like
Влада на Р. Северна Македонија retweeted
MOEPP Aug 12
The protection of Osogovo means preservation of values, mngmnt of it`s resources, but also better quality of life,development of infrastructure & small businesses, agriculture,tourism & branded products. as we want it to be: clean, green & developed!
Reply Retweet Like
Влада на Р. Северна Македонија Aug 12
Вицепремиерката Царовска на е-конференција “Улогата на кризниот менаџмент во време на пандемија” во организација на 🇷🇸, истакна дека во услови на тешка криза покажавме дека се грижиме за сите - сочувавме околу 75.000 работни места, а следува пакет мерки од 🇪🇺 за реалниот сектор.
Reply Retweet Like
Влада на Р. Северна Македонија retweeted
MOEPP Aug 12
in cooperation w/ the municipalities organizes 4 public hearings 4 more consistent public involvement in the process on the Draft-Decision on declaring part of the Mountains a protected area
Reply Retweet Like
Влада на Р. Северна Македонија Aug 12
Заедно со младите продолжуваме да градиме држава која ги поттикнува талентите, вештините и ангажманот на младите за подобрување на општеството - држава која инвестира во младите и ги развива рамо до рамо со нивните врсници од 🇪🇺. Честит 12 август - Меѓународен ден на младите!
Reply Retweet Like
Влада на Р. Северна Македонија Aug 11
Replying to @VladaMK
✅Мисијата на нашата земја во НАТО е подигната на повисоко ниво во Постојана Делегација на Република Северна Македонија во НАТО.
Reply Retweet Like
Влада на Р. Северна Македонија Aug 11
Од 80-та седница на Владата: ✅Моделот за образовниот процес 2020/21 ќе се донесе по мислење на Комисијата за заразни болести; ✅Зголемен е процентот на исполнетост на возила за превоз на патници до 75%;
Reply Retweet Like
Влада на Р. Северна Македонија Aug 10
Националниот координатор за воени и полициски ветерани, генерал Стојанче Ангелов и Драган Василевски, советник за одбрана, денеска положија цвеќе и оддадоа почит на 8-те загинати припадници на резервниот состав на Армијата во оружениот конфликт во 2001.
Reply Retweet Like
Влада на Р. Северна Македонија Aug 8
Пред спомен обележјето на прилепските бранители, венци положиja и делегаците од и , Кабинетот на Претседателот на 🇲🇰, прилепската локална самоуправа, претставници од составот на резервните воени обврзници, членови на семејствата и пријатели на загинатите.
Reply Retweet Like
Влада на Р. Северна Македонија Aug 8
Советникот за одбрана, Драган Василевски, положи цвеќе на спомен-плочата во месноста Карпалак, на автопатот СК-ТЕ, оддаде почит и учествуваше во одбележувањето на 19-годишнината од загинувањето на 10-те припадници на резервниот состав на Армијата во оружениот конфликт во 2001.
Reply Retweet Like
Влада на Р. Северна Македонија Aug 7
Replying to @VladaMK
Василевски положи венец од свежо цвеќе и пред споменикот посветен на бранителите, Сашо Китаноски, Нане Наумоски, Бранко Секулоски, Марко Деспотоски, Ердован Шабаноски, Љубе Грујоски, Дарко Вељаноски, Веби Рушидоски, Горан Миноски и Пеце Секулоски во прилепското село Лениште.
Reply Retweet Like
Влада на Р. Северна Македонија Aug 7
Советникот за одбрана Драган Василевски, положи цвеќе пред споменикот во касарната „Мирче Ацев” во Прилеп, оддаде почит и учествуваше во одбележувањето на 19-годишнината од загинувањето на 10-те припадници на резервниот состав на Армијата во оружениот конфликт во 2001 на Карпалак
Reply Retweet Like
Влада на Р. Северна Македонија retweeted
Радмила Шекеринска Aug 7
На неколку институции се јавував секој ден за училиштето во Заполжани и има резултат! Обезбедивме средства за целосна реконструкција. Благодарност до колегите и Горан Милевски, и до швајцарската влада и Пелагонискиот плански регион кои помогнаа во овој потфат.
Reply Retweet Like
Влада на Р. Северна Македонија Aug 6
Replying to @VladaMK
На средбата беше изразена и заедничка определба за развој на економските односи и на соработката во рамки на иницијативата 17 + 1, во областите земјоделство, инфраструктура, енергетика, образованието и културата.
Reply Retweet Like
Влада на Р. Северна Македонија Aug 6
Премиерот Спасовски оствари средба со 🇨🇳 амбасадор, Џанг Ѕуо, на којашто беше истакната поддршка за справувањето со здравствено-економската криза и за натамошен напредок во 🇪🇺 интеграции на 🇲🇰.
Reply Retweet Like
Влада на Р. Северна Македонија Aug 5
Replying to @VladaMK
Определени сме кон наоѓање решение и за актуелниот проблем со пристапноста до питка вода на жителите од село Синичане и за наоѓање трајно решение за снабдувањето со вода на селата во општината Боговиње.
Reply Retweet Like
Влада на Р. Северна Македонија Aug 5
Премиерот Спасовски оствари средба со градоначалникот на Боговиње и со претставници од селата Синичане и Урвич, на која што беше констатирана заедничка согласност и определба за ефикасно правно дејствување за надминување на ситуацијата со водоснабдувањето на селото Синичане.
Reply Retweet Like
Влада на Р. Северна Македонија Aug 5
Aмбасадорката на 🇩🇪, Анке Холштајн ги претстави приоритетите на германското претседателство со Советот на 🇪🇺 до крајот на 2020. На врвот се заедничкото справување со КОВИД-19 и проширувањето на ЕУ со подготовката на рамката за пристапни преговори со 🇲🇰.
Reply Retweet Like
Влада на Р. Северна Македонија Aug 5
Од 79-тата седница на Владата: ✅Усвоена информацијата за програмата на германското претседателство со Советот на Европската Унија ✅Одлука за утврдување кризна состојба на јужната граница ✅Усвоен полугодишниот извештај за Буџетот на Северна Македонија
Reply Retweet Like